Winter 2019-2020 Wrestling Schedule

  

2019-20 Varsity Wrestling Schedule

 

Date               Opponent                     Location        Time                                             Result

11-26-19                  Broome (Scrimmage)                   Away                         5:00 p.m.

11-27-19                  Byrnes (Scrimmage)                     Away                         9:00 a.m.

12-3-19                     Crescent                                            Away                         6:00 p.m.                               Crescent- Lost 49-20; Greenwood- Won 45-19; Palmetto- Won 67-12

12-6/7-19                 Woodmont Tour                            Away                         TBA

12-6/7-19                 Eastside Tour                                  Away                         TBA

12-11-19                  HPA/Heathwood Hall                 Home                         6:30 p.m.                             HPA- Won 45-24; Heathwood Hall Won 58-12; Spartanburg- Won 42-39

12-12-19                  Broome                                               Away                         6:00 p.m.                              Broome- Lost 42-39; Polk- Won 59-15

12-14-19                  Dutch Fork Tour                             Away                         9:00 a.m.

12-21-19                  Wade Hampton Tour                   Away                         9:00 a.m.                               2nd Place; Daniel- Won 60-18; Riverside- Won 41-28; Hillcrest- Won 42-36;                                                                                                                                                                                                                Northwestern- Won 45-27; Union- Lost 48-34

1-2-20                       Wolverine Duals                            Home                         9:00 a.m.                               Dorman- Lost 36-34; Gilbert- Lost 39-28; Wade Hampton- Won 45-28;                                                                                                                                                                                                                            Chapin- Lost 36-23; King's Mountain- Won 66-12

1-3/4-20                   Traveler’s Rest Tour                     Away                         9:00 a.m.

1-7-20                       Emerald                                              Away                          7:00 p.m.                               Won 60-18

1-8-20                       Chapin                                                 Away                          6:00 p.m.                               Dutch Fork- Won 70-0; Chapin- Lost 39-28

1-11-20                     West-Oak Tour                              Away                          9:00 a.m.                                Finished 2nd.

1-15-20                     Union/Chesnee                              Home                         6:30 p.m.

1-18-20                     Spartanburg County Tour         Spartanburg           9:30 a.m.

1-21-20                     Newberry                                          Away                          6:00 p.m.

1-23-20                     Mid-Carolina/Blue Ridge          Home                         6:30 p.m.

1-30-20                     Region Tour                                      Home                         6:00 p.m.

2-15-20                     State Duals Final                            TBA                             TBA

2-21/22-20              Individual Upper-state               West-Oak                 TBA

2-28/29-20              Individual State                              Anderson                  TBA

 

 

2019-20 Middle School Wrestling Schedule

 

Date               Opponent                     Location        Time

12-3-19                     Crescent                                            Away                          5:30 p.m.

12-10-19                  Chapin                                                Away                          6:00 p.m.

12-11-19                  Home Match #1                             Home                          6:00 p.m.

12-12-19                  Broome                                               Away                          5:00 p.m.

12-14-19                  Spartanburg County Tour         Broome                     9:00 a.m.

12-21-19                  Boiling Springs Qualifier           Away                           9:00 a.m.

1-7-20                       Powdersville                                    Away                           6:00 p.m.

1-15-20                     Home Match #2                             Home                         6:00 p.m.

1-18-20                     Clover Qualifier                             Away                          9:00 a.m.

1-21-20                     Home Match #3                             Home                         6:00 p.m.

1-25-20                     State Championships                  Lexington                 9:00 a.m.

1-28-20                     Region Wrestling Tour               Broome                     6:00 p.m.

 


  *Directions to All Fields and Venues​​


Speed W

Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.